Stolnica kuchenna jest nieodzownym wyposażeniem kuchni każdej poważnie podchodzącej do gotowania gospodyni domowej. Mając na uwadze zapotrzebowanie mojej mamy na przedmiotowe wyposażenie kuchni, postanowiłem wykonać stolnicę, która byłaby idealnie dopasowana do jej wymagań.
Po niezbędnych konsultacjach ustaliłem, że stolnica będzie miała wymiary 500x500mm oraz w całości będzie wykonana z klejonki bukowej o grubości 18mm. Dodatkowo aby zminimalizować ryzyko powstawania odkształceń w trakcie eksploatacji postanowiłem, że do boków głównej płyty roboczej, prostopadle do jej fryzów, zamocowane zostaną za pomocą połączenia pióro-wpust listwy, których celem będzie wzmocnienie płyty roboczej. Mając ustalone wszystkie szczegóły nie pozostało nic innego jak zabrać się za realizację.
Realizacje rozpocząłem od wycięcia z klejonki bukowej wszystkich elementów z których miała składać się stolnica. Następnym krokiem było wykonanie wpustu w listwach, które zamierzałem dokleić do boków głównej płyty roboczej.
Po wykonaniu wpustów, przystąpiłem do wykonania piór na obu bokach płyty roboczej. W tym celu wykonałem wstępne nacięcia na pilarce stołowej, a pozostałości po pile zebrałem za pomocą dłuta.
Po oczyszczeniu oraz spasowaniu połączenia pióro-wpustowego listew z płytą roboczą, skleiłem, za pomocą wodoodpornego kleju do drewna firmy Pattex, elementy ze sobą oraz mocno docisnąłem ściskami.
Po wyschnięciu kleju mogłem przystąpić do kolejnego etapu czyli montaży listew oporowych umożliwiających zahaczenie stolnicy o brzeg blatu.
W tym celu, w pierwszej kolejności, odciąłem na pilarce stołowej naddatki listew wzmacniających, a następnie wytrasowałem lokalizację otworów dla kołków w płycie roboczej oraz wykonałem nawierty. W kolejnym kroku przeniosłem, za pomocą niezawodnego szablonu do połączeń kołkowych firmy Wolfcraft, lokalizację otworów pod kołki na listwy oporowe.
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych nawiertów skleiłem elementy oraz, analogicznie jak poprzednio, mocno docisnąłem ściskami.
Po wyschnięciu kleju odciąłem na pilarce stołowej naddatki listew oporowych oraz wykonałem zaokrąglenia wszystkich krawędzi. Po zakończeniu zaokrąglania krawędzi zabrałem się za szlifowanie. Standardowo wykonałem je, przy pomocy szlifierki mimośrodowej, dwukrotnie tzn. papierem o gradacji P120 za pierwszy razem i P180 za drugim.
Na koniec pozostało już tylko zabezpieczenie stolnicy olejem do drewna, przeznaczonym do użytku na powierzchniach na których przygotowuje się żywności.