Barierka ochronna

Opisywana w niniejszym artykule realizacja związana jest z dość istotną kwestią bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców domu, a dokładniej z ochroną ich przed niebezpieczeństwami związanymi ze schodami.

Główne założenia konstrukcyjne były następujące: konstrukcja barierki miała lekka i jednocześnie solidna, posiadająca niełatwą do odbezpieczenia blokadę otwarcia furtki oraz wygląd korespondujący z wykończeniem hallu i samych schodów. Posiadając powyższe wytyczne mogłem przystąpić do realizacji zadania, która rozpocząłem od zwymiarowania docelowego miejsca instalacji oraz przygotowania projektu dzięki czemu miałem pewność, że po zamontowaniu wszystko będzie pasować. Co do wyboru materiału to był on praktycznie oczywisty – pod kątem zachowania lekkości, drewno sosnowe było idealne.

Mając określone niezbędne wytyczne mogłem zabrać się za realizację, którą rozpocząłem od strugania niezbędnych elementów na określony wymiar. Następnie przystąpiłem do wykonania słupków mających składać się z dwóch odpowiednio sklejonych ze sobą fryzów dzięki czemu będą posiadały znacznie większą stabilność wymiarową.

Po sklejeniu słupków przystąpiłem do wykonania elementów mających stanowić wypełnienie.

Następnie, po odczekaniu czasu niezbędnego na utwardzenie się kleju przystąpiłem do wstępnego szlifowania wszystkich elementów szlifierką mimośrodową z papierem o gradacji P80, po zakończeniu którego załamałem wszystkie wymagane krawędzie frezarką krawędziową z frezem R3.

Kolejnym krokiem było docięcie elementów na wymaganą długość netto oraz ponowne szlifowanie tym razem papierem o gradacji P120.

Po zakończeniu szlifowania przystąpiłem do montażu stałej części barierki, który rozpocząłem od wytrasowania oraz nawiercenia niezbędnych otworów pod kołki. Do wykonania tej czynności wykorzystałem, znacznie przyspieszające ten zakres prac, szablon do połączeń kołkowych oraz znaczniki firmy Wolfcraft.

Następnie, przy użyciu wodoodpornego kleju do drewna firmy Pattex, skleiłem elementy oraz po sprawdzeniu wszystkich kątów i solidnym ściśnięciu pozostawiłem do wyschnięcia – po wyschnięciu kleju pierwszy element barierki był gotowy.

Po wykonaniu stałego elementu barierki przyszedł czas na najważniejszą część czyli wykonanie furtki. Prace rozpocząłem od sklejenia górnego oraz dolnego elementu wieńczącego. Następnie w górnym elemencie wytrasowałem lokalizację oraz wydłutowałem gniazdo w którym miał zostać zamontowany rygiel.

Po spasowaniu rygla mogłem przystąpić do montażu furtki, którego przebieg był analogiczny do opisanego powyżej montażu elementu stałego.

Ostatnim etapem budowy było wytrasowanie lokalizacji oraz montaż zawisów – po montażu zawiasów barierka była gotowa do instalacji.

A tak prezentuje się barierka zamontowana w miejscu docelowym.

Posted in Dom, Realizacje and tagged , , , , , .