Chyba nie ma domu, w którym nie znalazłby się przynajmniej jeden stół. Od zawsze mebel ten stanowi podstawowe wyposażenie jadalni czy salonu, a jego zastosowania są niezliczone. Poza zastosowaniem jako podstawa pod zastawę, z powodzeniem może służyć jako miejsce pracy czy spotkań towarzyskich. Niejednokrotnie też stół pełni funkcje dekoracyjne.
W tym artykule opiszę proces powstania stołu, którego głównym zadaniem będzie zaadoptowanie dość małej przestrzeni na potrzeby domowego stanowiska pracy. Po oględzinach miejsca, w którym docelowo miał stanąć przedmiotowy stolik ustaliłem, że najoptymalniej będzie gdy jego wysokość wyniesie 76 cm, a blat będzie miał wymiary 70x60 cm.
Realizację projektu rozpocząłem od odpowiedniego rozcięcia klejonki dębowej mającego na celu pozyskanie elementów, które po sklejeniu będą stanowiły nogi stołu. Przygotowane elementy skleiłem przy użyciu wodoodpornego kleju do drewna firmy Pattex, następnie solidnie ścisnąłem i pozostawiłem do wyschnięcia.
Po odczekaniu czasu wymaganego do pełnego utwardzenia się kleju, zabrałem się za struganie aby, sklejonym w poprzednim etapie elementom, nadać założone wymiary.
W kolejnym kroku przygotowałem materiał niezbędny do wykonania elementów oskrzyń.
Po przygotowaniu elementów oskrzyń, brakowało już tylko płyty roboczej, po wycięciu której, posiadałem już wszystkie niezbędne elementy składowe i mogłem przystąpić do kolejnego etapu realizacji, czyli do pasowania elementów ze sobą oraz wykonywania niezbędnych połączeń.
Pasowanie w pierwszej kolejności rozpocząłem od docięcia na wymaganą długość nóg oraz elementów oskrzyń.
Po docięciu elementów na wymagany wymiar netto zabrałem się za wykonanie niezbędnych gniazd i czopów łączących elementy oskrzyń z nogami.
Po zakończeniu pasowania gniazd i czopów mogłem wykonać zaokrąglenia wymaganych krawędzi oraz wstępnie przeszlifować wszystkie elementy.
Kolejnym krokiem był montaż. Pierwszą czynnością tego etapu było wytrasowanie oraz nawiercenie otworów pod kołki w elementach stanowiących oskrzynie. Do wykonania przedmiotowych nawierceń wykorzystałem wielokrotnie już sprawdzony szablon do połączeń kołkowych firmy Wolfcraft, dzięki któremu proces ten przebiegł bardzo sprawnie.
Po wykonaniu nawierceń mogłem przystąpić do wstępnego montażu stołu. Etap ten rozpocząłem od wyznaczenia lokalizacji oraz wykonania nawierceń pod kołki w płycie roboczej – lokalizację otworów, w celu uniknięcia niedopasowania, wyznaczyłem za pomocą znaczników do połączeń kołkowych firmy Wolfcraft.
Po zakończeniu montażu wstępnego mogłem zabrać się za klejenie.
W celu uniknięcia konieczności manewrowania dość ciężkim i nieporęcznym stołem w trakcie wykonywania prac wykończeniowych, klejenie postanowiłem podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie, połączyłem oskrzynie z płytą roboczą, odczekałem aż klej zwiąże, po czym wykonałem prace wykończeniowe opisane poniżej. W drugim etapie, do wykończonego blatu (z przyklejoną oskrzynią) zamontowałem wykończone nogi.
Prace wykończeniowe prowadzone osobno dla blatu (z przyklejoną oskrzynią) oraz nóg, polegały na dwukrotnym przeszlifowaniu elementów szlifierką mimośrodową z papierem o gradacji P180 oraz P240 oraz pokryciu wszystkich elementów bezbarwnym woskiem.
Po zakończeniu polerowania i połączeniu z nogami stolik był gotowy.