Blat pomocniczy do owerloka

Tym razem mam zamiar opisać nietypową realizację, którą będzie wykonanie blatu pomocniczego do owerloka JUKI MO6816. W przypadku precyzyjnej maszyny jaką bez wątpliwości jest owerlok szyjący z prędkością 7500 wkuć na minutę stabilne miejsce pracy jest naprawdę bardzo kluczowe dla bezawaryjnej i wydajnej pracy urządzenia. Niestety posiadany przez żonę blat pomocniczy nie spełniał wymagań ambitnej krawcowej amatorki, jaką be zwątpienia jest moja żona. Analizując możliwości rozwiązania niniejszego problemu doszedłem do wniosku że najskuteczniejszym sposobem, a zarazem najprostszym wyjściem z sytuacji będzie zastąpienie aktualnie używanego blatu pomocniczego nowym wykonanym od podstaw, w oparciu o dokumentację producenta, dedykowanym dla posiadanego modelu owerloka.

W związku z tym, że sposób rozwiązania problemu został określony, nie pozostało nić innego jak zabrać się za wykonanie przedmiotowego blatu. Analizując dokumentację przygotowaną przez producenta postanowiłem, że najlepszym materiałem do wykonania blatu będzie wodoodporna sklejka liściasta, która dzięki swojej budowie zapewni odpowiednią sztywność gotowego wyrobu.

Proces wykonania blatu rozpocząłem od naniesienia na powierzchni arkusza sklejki szkicu blatu zgodnego z projektem. Po naniesieniu wszystkich niezbędnych linii musiałem wyciąć otrzymany kształt. Proces wycinania rozpocząłem od wszelkiego rodzaju łuków, które wyciąłem za pomocą zestawu wierteł Forstnera firmy Wolfcraft. Następnie, przy pomocy zgłębiarki zacząłem wycinać dłuższe odcinki proste. Na koniec pozostało ręczne wycięcie mniejszych odcinków, po zakończeniu którego pierwsza część blatu, która miała stanowić szablon do wykonania pozostałych, była gotowa.

Następny etap stanowiło przyklejenie, wodoodpornym klejem firmy Pattex, wykonanego wcześniej szablonu do kolejnego arkusza sklejki oraz porządne ściśnięcie klejonych elementów.

Po wyschnięciu kleju mogłem przystąpić do doprowadzenia kształtu doklejonego arkusza do kształtu szablonu. Do wykonania tego zadania użyłem frezarki górnowrzecionowej w module kopiującym z frezem do krawędzi z łożyskiem prowadzącym. Po zakończeniu frezowania, które przebiegło naprawdę sprawnie, zabrałem się za doklejenie kolejnych arkuszy sklejki, tak aby otrzymać wymaganą grubość blatu wynoszącą 40mm.

Kolejnym zadaniem do wykonania było, ponowne przekopiowanie kształtu elementów wzorcowych na doklejone arkusze za pomocą frezarki. Po pomyślnym zakończeniu tej czynności blat posiadał kształt oraz wymiary zgodne z projektem JUKI.

W związku z powyższym stwierdziłem, że jest to idealny moment do przeprowadzenia próby dopasowania blatu do posiadanego stołu roboczego owerloka, dzięki której będę wiedział czy kształt wykonanego blatu będę musiał, przed montażem końcowym, w jakiś sposób zmodyfikować.

Po przeprowadzeniu powyższej próby okazało się, że posiadany stół ma nieznacznie krótszy blat roboczy od tego znajdującego się w dokumentacji, co wywołuje kolizję wykonanego przeze mnie blatu pomocniczego z prawą nogą stołu roboczego. Dlatego też wykonałem modyfikację blatu pomocniczego polegającej na usunięciu prawego wypustu oraz wyznaczeniu nowego miejsca dla otworu szpilki mocującej blat do stołu. Poza opisaną, tak naprawdę nieznaczną modyfikacją, blat pomocniczy nie wymagał wprowadzania żadnych innych zmian, w związku z czym mogłem przejść do kolejnego etapu realizacji.

Skoro wykonany blat został już pomyślnie dopasowany do stołu zabrałem się do prac wykończeniowych, które rozpocząłem od wykonywania otworów montażowych podstawy owerloka, silnika oraz prętów mocujących blat pomocniczy do blatu roboczego. Następnie frezarką krawędziową z frezem R3 wykonałem zaoblenia krawędzi oraz dwukrotnie przeszlifowałem powierzchnię szlifierką mimośrodową papierami o gradacji P120 oraz P180.

Ostatnią czynności pozostałą do wykonania przed montażem blatu było zabezpieczenie jego powierzchni, które po dokładnym odpyleniu wykonałem nakładając dwie warstwy bezzapachowego, bezbarwnego półmatowego lakieru akrylowego Domalux, wykonując po między poszczególnymi warstwami szlifowanie powierzchni papierem o gradacji P240.

Po całkowitym wyschnięciu powłok lakieru blat pomocniczy zamontowałem pod stołem roboczym, przymocowałem niezbędne wyposażenie, a następnie ustawiłem i uruchomiłem owerlok zakańczając tym sposobem realizację projektu, który myślę, że rozwiąże problem nurtujący żonę, która posiadając spełniające w pełni jej oczekiwania stanowisko pracy będzie mogła czerpać większą przyjemność z realizacji swoich projektów.

Posted in Realizacje, Stolarstwo and tagged , , , , , , .