Księżycowe łóżeczko

Wszyscy mieszkańcy domu, również Ci najmłodsi muszą mieć własne miejsce snu i odpoczynku. W związku z tym postanowiłem, że w opisach moich realizacji nie może zabraknąć opisu wdrażania w życie projektu dotyczącego budowy łóżeczka, ale nie takiego zwykłego... tylko księżycowego.

Zakładam, że opisywanie funkcji jakie pełni łóżeczko jest zbędne, więc przejdę od razu do konkretów czyli opisu realizacji.

Głównymi wytycznymi do opracowania projektu poza wymaganymi gabarytami była stabilność konstrukcji, którą poza odpowiednimi proporcjami wymiarów, postanowiłem zapewnić również dzięki łącznej wadze gotowej konstrukcji, osiągniętej przez zastosowanie materiałów takich jak 20mm liściasta sklejka wodoodporna oraz lite drewno.

Proces realizacji projektu rozpocząłem od wykonania boków łóżeczka. W tym celu, w pierwszej kolejności, z 10mm wodoodpornej sklejki liściastej wyciąłem element w kształcie księżyca, który docelowo miał stanowić wewnętrzną część jednego z boków. Kolejnym krokiem było trasowanie, mające na celu wyznaczanie miejsc pod kołki na których zamocowane będą łączyny.

Po zakończeniu trasowania wykonałem nawiercenia pod kołki, których w tym przypadku wyszła dość spora ilość.

Mając na uwadze ilość poświęconego czasu na trasowanie i nawiercenia oraz to, że identyczną czynność będę musiał wykonać z drugim bokiem postanowiłem wykorzystać wykonany już element jako szablon.

Aby przeniesienie lokalizacji otworów oraz samego kształtu z szablonu na arkusz sklejki, z którego miała powstać wewnętrzna część drugiego boku łóżeczka, przebiegło sprawnie, postanowiłem połączyć oba elementy za pomocą taśmy dwustronnej.

Następnie przeniosłem lokalizację otworów oraz przy pomocy frezarki górnowrzecionowej, z frezem do krawędzi z łożyskiem prowadzącym, skopiowałem kształt.

Po skopiowaniu kształtu i rozłączeniu elementów mogłem przejść do kolejnego etapu, którym było doklejenie, przy pomocy wodoodpornego kleju firmy Pattex, do wykonanych wcześniej elementów, po jednym arkuszu sklejki o grubości 10mm, mającym stanowić zewnętrzną część boków łóżeczka.

Następnie pozostawiłem elementy do wyschnięcia kleju.

Po uzyskaniu przez klej pełnej wytrzymałości skopiowałem, za pomocą frezarki górnowrzecionowej z frezem do krawędzi z łożyskiem prowadzącym, w sposób analogiczny z opisanym powyżej, kształt wewnętrznych części na doklejone arkusze uzyskując dwie identyczne nogi o wymaganym kształcie księżyca.

Po zakończeniu frezowania elementów nóg mogłem zabrać się za wykonanie łączyn. Ich wykonanie rozpocząłem od docięcia na wymaganą długość oraz szerokość elementów z kantówek sosnowych.

Następnie w płaszczyznach czołowych dociętych elementów wykonałem otwory pod kołki.

Po wykonaniu łączny mogłem przystąpić do budowy podstawy z 30mm grubości sklejki mającej być na stałe połączoną z nogami, umożliwiającej ustabilizowanie łóżeczka na dwa sposoby – albo poprzez przymocowanie go na stałe do podłoża lub za pośrednictwem dokręcanych do spodu podstawy podpór.

Po zakończeniu powyższych prac moglem przystąpić do prac wykończeniowych, które polegały na zaokrągleniu frezarką krawędziową z frezem R3 wymaganych krawędzi oraz dwukrotnym szlifowaniu wszystkich powierzchni, szlifierką mimośrodową z papierem ściernym o gradacji P120, a następnie P180.

Po zakończaniu szlifowania elementy były gotowe do montażu, który rozpocząłem od wklejenia kołków oraz jednostronnego zamocowaniu łączyn, na które następnie nałożyłem drugi bok łóżeczka.

Po wyzwaniu, jakim bezdyskusyjnie było jednoczesne trafienie w otwory ponad 50-cioma kołkami jednocześnie, mogłem ścisnąć wszystkie elementy oraz pozostawić je do wyschnięcia kleju, po którym łóżeczko było gotowe.

Posted in Dom, Realizacje and tagged , , , , , .