Oczywistym jest, że trudno jest bezpiecznie i sprawnie realizować projekty, niezależnie od dziedziny, bez posiadania odpowiednio przystosowanego do tego celu miejsca pracy. Odpowiednia organizacja takiego obszaru jest bardzo istotną kwestią zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i optymalizacji.
Mając na uwadze powyższe oraz fakt nagromadzenia się narzędzi i sprzętu w eksploatowanym przeze mnie niezbyt obszernym pomieszczeniu, zmuszony zostałem do skupienia się nad odpowiednim urządzeniem mojego miejsca pracy.
Po przeanalizowaniu dostępnej przestrzeni oraz tego co muszę w niej zmieścić postanowiłem, że najlepszym sposobem na uporządkowanie panującego tam chaosu będzie wykonanie regału z elementów systemu wieszanego firmy Elfa.
Zastosowanie rozwiązania firmy Elfa poza szybkością jego montażu daje w przyszłości możliwość łatwego dostosowywania istniejącej już konstrukcji do aktualnych potrzeb, bez konieczności angażowania w to większej ilości czasu. Dodatkowo dzięki wysokiej jakości wykonania elementów systemu Elfa regał będzie miał przyjemny dla oka, estetyczny i lekki wygląd.
W związku z tym, że wszystko miałem już zaplanowane mogłem zabrać się do pracy. W pierwszej kolejności zabrałem się za montaż profili pionowych, stanowiących główny szkielet regału oraz zamocowanie na wymaganej wysokości w zamontowanych profilach wsporników półek.
Po zamocowaniu wsporników oraz dokładnym sprawdzeniu poziomu mogłem przystąpić do montażu półek ażurowych.
Po zamontowaniu półek ażurowych mogłem przejść do kolejnego etapu budowy regału, czyli prac stolarskich, których w tej realizacji była znikoma ilość, bo ograniczała się do przygotowania półek, które miały być zamocowane na wspornikach.
Prace związane z wykonaniem półek rozpocząłem od rozcięcia na wymagane wymiary klejonki bukowej o grubości 18mm.
Następnie wytrasowałem miejsca oraz nawierciłem otwory pod kołki pozycjonujące, dzięki którym półki będą mogły zostać stabilnie zamocowane we wspornikach bez użycia wkrętów.
Kolejnym krokiem było zaokrąglenie frezarką krawędziową z frezem R3mm wszystkich krawędzi oraz szlifowanie półek szlifierką oscylacyjną z papierem o gradacji P120 a następnie P180.
Po zakończeniu szlifowania i dokładnym odpyleniu powierzchni mogłem przystąpić do nałożenia warstwy wykończeniowej, czyli dwóch warstw lakieru akrylowego firmy Vidaron dającego satynowe, bezbarwne wykończenie. Po wyschnięciu powłok lakierniczych półki były gotowe i mogłem przystąpić do montażu.
Montaż rozpocząłem od wklejenia kołków pozycjonujących w przygotowane wcześniej otwory. Po wklejeniu kołków, do zakończenia prac, pozostało jedynie zamocowanie półek we wspornikach.