Wieszak na dłuta i pilniki

Dłuta i pilniki są jednymi z tych narzędzi, które zawsze muszą być w zasięgu ręki. Jednak ich przechowywanie stanowi drobny problem, ponieważ nie powinny one leżeć „przemieszane” z innymi narzędziami – chociażby dlatego że pilniki, przez wzgląd na swoje właściwości, niszczą wszystko co je otacza, a dłuta tępią się o inne narzędzia oraz, co nie mniej istotne, istnieje spore ryzyko przypadkowego zranienia się o nie.

Mając na uwadze powyższe, postanowiłem zaprojektować wieszak, który rozwiąże wszystkie problemy z przechowywaniem oraz zapewni wygodny dostęp do niniejszych narzędzi. Dodatkowo chciałem, aby wieszak posiadał możliwość łatwego demontażu, w razie konieczności przeniesienia go w inne miejsce, przy zachowaniu niewidoczności punktów mocujących go do ściany.

Co do samego materiału, z którego miałby być wykonany przedmiotowy wieszak, wybór był prosty – chcąc zachować spójność z materiałem wykorzystanym do wykonania półek regału, postanowiłem, że będzie on wykonany z klejonki bukowej o grubości 18mm.

Skoro wszystko miałem już ustalone i zaplanowane mogłem przystąpić do realizacji projektu, którą w związku z brakiem frezarki CNC, rozpocząłem od wykonania szablonu frezarskiego, dzięki któremu w łatwy i relatywnie szybki sposób mogłem wyfrezować serię powtarzalnych szczelin na narzędzia.

Po wykonaniu szablonu zabrałem się za frezowanie, które, aby uniknąć wyrwania materiału, wykonałem w dwóch przebiegach. W pierwszym frezarką górnowrzecionową wyposażoną w pierścień kopiujący oraz frez do wpustów wykonałem wybranie materiału na głębokość 15mm. W drugim etapie, po obróceniu klejonki „do góry nogami” wyfrezowałem pozostałe 3mm materiału frezarką z frezem do krawędzi z łożyskiem prowadzącym.

Po zakończeniu frezowania przystąpiłem do ręcznego wykończenia szczelin na narzędzia, dociąłem klejonkę na wymiar netto oraz zaokrągliłem wymagane krawędzie przy użyciu frezarki krawędziowej z frezem R3 oraz przeszlifowałem powierzchnię papierem o gradacji P120.

Kolejnym etapem było wykonanie mocowania ściennego wieszaka. W tym celu, dociąłem klejonkę bukową na wymagany wymiar oraz po wcześniejszym wytrasowaniu lokalizacji wykonałem w niej otwory pod wkręty mocujące wieszak do ściany oraz pod kołki łączące mocowanie ścienne z samym organizerem.

Następnie po zaokrągleniu krawędzi i przeszlifowaniu powierzchni papierem o gradacji P120 przeniosłem lokalizację kołków łączących na element organizera i wykonałem niezbędne nawiercenia.

Po zakończeniu opisanych powyżej prac pozostało już tylko dokładne odpylenie powierzchni oraz nałożenie warstwy wykończeniowej, którą stanowić miały dwie warstwy bezbarwnego lakier akrylowego firmy Vidaron.

Gdy powłoki lakiernicze wyschły, wieszak był gotowy do montażu.

Po zakończaniu montażu pozostało już tylko umieszczenie narzędzi.

Posted in Realizacje, Warsztat and tagged , , , , , .